Italijanska industrija između održivosti i konkurentnosti – predstavljen drugi izveštaj Konfindustrije o cirkularnoj ekonomiji

U utorak 18.marta u Evropskom parlamentu u Briselu, održan je događaj “Loop Forward. Building a Circular Economy for a Sustainable and Competitive Europe”, na kojem je predstavljen drugi izveštaj o cirkularnoj ekonomiji Konfindustrije, uz analizu koja povezuje održivost i industrijsku politiku.

“Italija je lider u cirkularnoj ekonomiji, sa značajnim rezultatima u efikasnoj upotrebi energije i resursa. Međutim, poslednjih godina politike EU su otežale položaj italijanske industrije, stvarajući jaz između održivosti i konkurentnosti. Naše kompanije se svakodnevno bore sa ekološkim propisima koji ometaju investicije. Potrebna su jasna i stabilna pravila, kreditno tržište koje podržava rast i sistem određivanja cene ugljenika koji ne stavlja evropske firme u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju van EU. Ključno je stvoriti regulatorni okvir koji nagrađuje inovacije i investicije, stavljajući u centar princip tehnološke neutralnosti kao pokretača konkurentnosti”, izjavio je Emanuele Orsini, predsednik Konfindustrije.

Cirkularna ekonomija već predstavlja motor rasta za industriju u Italiji i Evropi. Drugi izveštaj Konfindustrije, koji je tom prilikom predstavila Lara Ponti, potpredsednica za ekološku tranziciju i ESG ciljeve, ističe da je njen potencijal i dalje značajan i u velikoj meri nedovoljno iskorišćen.

“U poslednjih deset godina, cirkularna ekonomija u Italiji rasla je tri puta brže nego BDP, a danas se procenjuje na 43 milijarde evra, što čini 2,7% ukupne privrede, i generiše od 613.000 novih radnih mesta. Italija je lider u energetskoj efikasnosti i korišćenju resursa, sa stopom cirkularnosti od 20,8%, što je dvostruko više od proseka EU. Međutim, da bi se ovaj rast učvrstio i ubrzao, ključno je formiranje jedinstvenog tržišta, uz jasan regulatorni okvir i investicije usmerene na inovacije.

Budućnost evropske konkurentnosti zavisi upravo od toga: efikasnija industrija, manja zavisnost od spoljašnjih resursa i značajno smanjenje štetnih emisija.