Fokus na konkurentnosti kompanija i dugoročnoj održivosti
Beograd, 25. septembar 2024 – Implementacija ESG standarda predstavlja izuzetnu priliku za veću konkurentnost kompanija, ali zahteva zajednički napor i dobro planiranu strategiju – jedna je od ključnih poruka konferencije “ESG, a way of life and doing business” koje je održana danas u Privrednoj komori Srbije (PKS), a koja je okupila veliki broj profesionalaca i stručnjaka iz oblasti ESG strategija, ali i društveno odgovornih kompanija
„Veliko mi je zadovoljstvo što smo se okupili danas kako bismo razgovarali o važnim temama koje oblikuju našu budućnost, na drugoj po redu konferencijI o ESG rizicima, koju organizujemo zajedno sa našim partnerom, poslovnim Udruženjem Konfindustrija Srbija, koje okuplja brojne privredne subjekte sa kapitalom iz Italije. Današnja konferencija je nastavak onoga što smo prošle godine započeli, na putu ka dugoročnom uspehu i odgovornom poslovanju. Verujem da će današnja konferencija biti uspešna i da ćemo zajedno pronaći inovativna rešenja za izazove sa kojima se suočavamo“, izjavila je, otvarajući konferenciju, Katarina Ocokoljić, sekretar Udruženja finansijskih institucija Privredne Komore Srbije.
“Implementacija ESG standarda predstavlja ogromnu priliku, ali zahteva kolektivnu posvećenost i dobro planiranu strategiju”, istakao je Romano Rosi, prvi potpredsednik Konfindustrije Srbija. “Kompanije koje usvoje održive prakse ne samo da će dobiti konkurentsku prednost, već će i obezbediti jaču finansijsku podršku, utirući put za održiviju budućnost”, naglasio je Rosi.
Prisutne na konferenciji, koja je okupila preko150 učesnika, pozdravio je i Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori. Tom prilikom Gori je izjavio: „Italija je svetski lider u pogledu usaglašenosti sa ESG principima: prema podacima Bloomberga, čak 59% naših kompanija ima internu komisiju koja usmerava investicione izbore na osnovu ekološke i ekonomske održivosti. Na ovim istim principima zasniva se i nova faza odnosa Italije i Srbije, koja je, dakle, usmerena na održivi razvoj, gde trgovinska razmena ide ruku pod ruku sa razvojem društva i zaštitom životne sredine.
Adrian Solomon, menadžer za Srbiju evropske agencije „EIT Manufacturing“ prilikom otvaranja konferencije izjavio je sledeće: „Od trenutka kada smo pokrenuli aktivnosti u Srbiji, Konfindustrija nam je odmah postala ključni strateški partner i otvorila nam je vrata ka velikim korporacijama neke od kojih su danas ovde sa nama. Konfindustrija je ključni promoter ESG pokreta u Srbiji na korporativnom nivou.
Današnja konferencija organizovana je sa ciljem da pruži uvid u ključne aspekte održivosti i ESG standarda, s posebnim fokusom na nove regulatorne zahteve i praktičnu primenu ovih principa za unapređenje konkurentnosti, dugoročnu održivost i uspešno poslovanje kompanija u savremenom svetu.
Događaj je okupio preko 150 učesnika, uključujući impresivan broj lidera, ESG profesionalaca i finansijskih stručnjaka. Učesnici su imali priliku da razgovaraju o najnovijim trendovima i izazovima u održivosti. Program je započeo sa dva uticajna key note govornika, Caroline Bright i Cvetom Majtanović, nakon čega su 22 panelista podelili svoja iskustva i znanja kroz četiri izuzetno zanimljiva panela.
Prvi panel, moderiran od strane Damira Vukotića iz Deloitte-a, istražio je ključnu povezanost između ESG praksi i finansijske stabilnosti. Maja Jerkić Bogosavljević iz UniCredit Banke Srbija, Milena Popović Martinelli iz EBRD, Gaetano Massara iz EIB, Lorenzo Liotta iz Simest-a, Boško Petrović iz Generali, i Bojana L. Savović iz Banca Intesa Beograd, podelili su svoja stručna mišljenja o tome kako kompanije mogu i treba da pronađu balans između održivosti i ekonomskih ciljeva.
Drugi panel, koji je moderirala Sandra Živković iz Banca Intesa Beograd, stavio je fokus na izazove u lancu snabdevanja. Među učesnicima su bili Tanja Lindell iz Privredne komore Srbije, Zoran Daljević iz Atlantic Grupe, Danijelo Nedić iz ZF Group, Tamara Bullock iz Tetra Pak-a, kao i predstavnica ElevenEs-a. Panelisti su razgovarali o regulatornim izazovima i uticajima koji isti imaju na strategije poslovanja a sa posebnim osvrtom na CS3D direktivu.
Treći panel, koji je moderirala Nevena Đukić iz CEEFOR-a, bio je posvećen CBAM regulativi. Panelisti, uključujući Strahinju Lazarevića iz Elixir Group, Žarka Petrovića iz UNDP-a i Marca La Perutu iz SIAD Group-a, osvrnuli su se na ključne izazove sa kojima se susreću izvoznici u saradnji sa klijentima u EU.
Završni, četvrti panel, moderirala je Katarina Majić iz Erste Banke Srbija, i u njemu se govorilo o potrebi za širim angažovanjem kompanija na polju održivosti, uzimajući u obzir ne samo emisije ugljen-dioksida, već i biodiverzitet, usluge ekosistema i izazove koje donose ekstremni vremenski uslovi. Značajne uvode podelili su Vesna Bengin iz BioSens Instituta, Zoran Karić iz Telekoma Srbija i Aleksa Vukićević iz Raiffeisen banke i Jelena Petljanski iz Ball Corporation.
Na skupu su prisustvovali i predstavnici finansijskih institucija poput EBRD-a, EIB-a, kao i vodećih banaka: Unicredit, Intesa Erste, Raiffeisen banka i kompanija koje integrišu ESG kriterijume u svoje poslovanje i investicione odluke: Tetra Pak, Atlantic Grupa, ZF grupa, ElevenEs, Generali osiguranje i Telekom Srbija.
Konferenciju su organizovali Udruženje italijanskih industrijalaca – Konfindustrija Srbija, u partnerstvu sa Privrednom komorom Srbije, a uz podršku EIT Manufacturing, Generali Srbija i Unicredit banke.