Konfindustrija Srbije uzela je ucešce na ovogodišnjem Kopaonik biznis Forumu, koji vec tradicionalno organizuje Savez ekonomista Srbije, a koji je održan od 3. do 6. marta na Kopaoniku, sa centralnom temom – “Novi globalni kontekst: Izazovi neizvesne buducnosti”.
U okviru ovogodišnjeg izdanja Foruma, medjunarodna organizacija za migracije (IOM) organizovala je u utorak 5.marta, panel o partnerstvima za mobilnost veština kao akceleratora ekonomija Srbije i Zapadnog Balkana koji je moderirao Goran Svilanovic, a na kome su ucešce uzeli: Romano Rosi, potpredsednik Konfindustrije Srbija, Donatella Bradic Regionalni koordinator i šef misije IOM Serbia, Darija Kisic Tepavcevic, Ministarka za brigu o porodici i demografiji i Saša Acic direktor Unije poslodavaca Republike Srpske (Bosna i Hercegovina).
U fokusu diskusije bile su ambiciozne strategije mobilnosti za planiranje buducnosti rada na Zapadnom Balkanu, a panel je poslužio kao platforma za slanje važne poruke o transformativnom potencijalu migracija i njihovom uticaju na ekonomski rast.
Iz ugla poslodavca, Romano Rosi, potpredsednik Konfindustrije Srbija, ukazao je i na prednosti i na mane zapošljavanja inostrane radne snage u odnosu na lokalno stanovništvo. Istakao je da su, u trenutnim okolnostima, troškovi zapošljavanja lokalna radne snage niži od uvozne zbog brojnih ogranicenja, da kod ekonomskih migracija postoji tendencija kratkorocnosti, ali i zloupotrebe od strane poslodavaca i posrednika koja se mora sistemski rešavati.
„Jedno od rešenja je da se smisleno i sistemski investira u lokalnu radnu snagu, kako bi se podstakao dugorocniji pristup kroz obucavanje kadrova za sticanje traženih veština, ostvarila veca lojalnost radnika prema kompaniji, a radna snaga zadržala na duže staze,“ izjavio je g. Rosi.
Razgovaralo se i o tome da li su Srbija i Zapadni Balkan spremni da apsorbuju više strane radne snage, u smislu adekvatnog pravnog okvira, imigracionih procedura i administrativnog procesa za zapošljavanje radnika migranata, kao i prilagodavanja neophodnih politika.
Panelisti su zakljucili da je integrisan i koordinisan pristup državnih organa, koji ukljucuje razlicite sektore, od suštinskog znacaja za uspostavljanje sistema koji omogucava da strategije mobilnosti širom Zapadnog Balkana zažive.